Šest rad pro ekologický styl řízení

13.11.2010 Tipy a rady nekomentováno

Přestože je Renault Thalia vybaven úspornými motory, lze spotřebu paliva ještě více snížit ekologickým stylem řízení. Firma Renault nám poskytla několik rad, jak ušetřit náklady v době stoupajících cen pohonných hmot, o něž se s vámi podělíme v tomto článku. Některé z rad jsou „šity“ na míru přímo Thalii.

 1. Zkvalitněte řazení
  Při sestupném řazení řaďte na 1. rychlostní stupeň při 1000 otáčkách za minutu. Vyšší rychlostní stupeň řaďte u dieselového motoru při otáčkách 2000 ot/min a při 2400 ot/min v případě benzinového hnacího agregátu.
  „To znamená, že při rychlosti 50 km/h už jedu se zařazeným 4. nebo 5. rychlostním stupněm.“
 2. Zvolte živý styl jízdy
  Udržujte pravidelnou rychlost vyšší než 40 km/h. Pro zpomalení vozu používejte spíše brzdění motorem než brzdový pedál.
  „To znamená, že pokud jedu rychlostí 50 km/h se zařazeným 5. rychlostním stupněm, zvednu nohu z pedálu plynu 100 m před dojezdem na křižovatku, kde svítí červená a postupně snižuji rychlostní stupně.“
 3. Mějte akceleraci pod kontrolou
  Až do rychlosti 50 km/h je lépe energicky přidávat plyn, abyste se rychle dostali na 5. rychlostní stupeň. Při rychlosti vyšší než 50 km/h přidávejte plyn s rozvahou.
  „To znamená, že rychle řadím, dokud se nedostanu na 5. rychlostní stupeň.“
 4. Korigujte jízdu do svahu a ze svahu
  Při jízdě ze svahu udržujte stabilní rychlost. Při jízdě do svahu nechejte vozidlo postupně zpomalit, aniž byste brzdili silniční provoz, a jeďte stabilní rychlostí tak, aby byla pokud možno vyšší než 40 km/h.
  „To znamená, že využiji klesání tak, že zvednu nohu z plynového pedálu, nikoliv proto, abych jel rychleji.“
 5. Používejte rozumně motor
  Pokud zastavení vozu trvá déle než 1 minutu, vypínejte motor. Motor před jízdou nepředehřívejte, a to ani v zimní sezoně.
  „To znamená, že se s vozem rychle rozjedu, a to ihned po otočení klíčku ve spínací skříňce.“
 6. Optimalizujte používání vozu
  Každý měsíc kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách. Pokud je nezbytné použít klimatizaci, dbejte na to, aby nebyly velké rozdíly mezi vnější teplotou a teplotou v kabině vozu (maximálně +/-5 °C).
 7. Nenechávejte zbytečně ve voze těžké předměty.
  Odmontujte střešní box a střešní tyče, pokud je zrovna nepoužíváte.
  „To znamená, že náležité používání vozu je stejně důležité jako ekologický styl jízdy.“

Pokud jste uvedené rady vyzkoušeli, či máte nějaké vlastní, neváhejte a podělte se s ostatními například prostřednictvím přidání komentáře k tomuto článku. Nejzajímavější rady následně shrneme v samostatném článku.Komentáře

Zatím nekomentováno

Přidat komentář

Hledat